Výběr pracovního notebooku

Hektická doba na nás klade dost vysoké nároky, nejen  pokud jde o čas věnovaný pracovním povinnostem, důležitá je i dostatečná mobilita. Nosíme si práci domů, pracujeme na cestách, dojíždíme za klienty s obchodními nabídkami. Pracovní notebook se zdá být ideálním řešením.

Kritéria výběru jsou celkem logická: jestliže s notebookem často cestujete, budete nejspíš vybírat mezi lehčími modely.

Jaký procesor potřebujete

Jestli je vaše práce převážně offline, jen si čas od času potřebujete napsat email nebo vyhledat informace na internetu, bohatě si vystačíte s Intel Core i3. Správný bussiness notebook už potřebuje nejméně Intel Core i5; přece jen potřebujete stáhnout nějaké aplikace a rychlejší výkon, což se spolu často bije. Lepší procesor volí manageři, finanční poradci, účetní, určitě by do něj měli investovat i majitelé e-shopů. Architekti, grafici, IT specialisti, ti už se neobejdou bez Intel Core i7. Naprosto nekompromisně potřebují výkonný přístroj i na cestách.

Co ještě ovlivňuje výběr pracovního notebooku

Kromě výkonu je to i varianta pevného disku, co rozhoduje při výběru. Tady máte dvě možnosti: buď klasický HDD s vyšší kapacitou, za to poněkud pomalejší, nebo disk SSD, který pracuje stejně jako flash disk, takže je tichý, rychlý, ale s nižší kapacitou a vyšší pořizovací cenou. Dobré je vybrat notebook nejméně s 4 GB RAM; platí, že čím větší kapacita a frekvence operační paměti, tím je notebook lepší.

Celkem logicky optimální notebook něco stojí. Přesto se dá dost ušetřit, když zkusíte repasovaný. Například na happywin.cz jsou k dostání kvalitní pracovní notebooky za rozumnou cenu. Pro pořádek je třeba vysvětlit, že repasovaný neznamená opravovaný. Jedná se výhradně o výpočetní techniku z velkých korporací, kde se pravidelně obměňuje co dva roky. Notebooky projdou důkladnou kontrolou, vyčistí se a přeinstalují, případně se jim nastaví lokalizace pro český trh. Díky tomu můžete koupit například i HP ProBook, HP Zbook nebo Lenovo ThinkPad se zárukou o dost levněji. V nabídce máme i dokovací stanice - tu oceníte, jestliže se s notebookem několikrát během dne vracíte na své stálé pracoviště.